C# gibi statik tipli olmadığı için hata tespiti derleme anında değil çalışma anında yapılabilir.
39 büyük amerikan üniversitesinden hiçbiri C# öğretmez, büyük çoğunluğu python, java veya matlab öğretir
Gelişmiş üniversitelerde ders geçmek ve diploma almak sonuca değil çözüme bakılarak kazanılır.
her kavramdan biraz öğrenip, toplamda hiçbirisini tam öğrenemeyeceği için gelişimine ket vuracaktır.
Python öğretilen tek dil olmak zorunda olmadığı gibi, doğru nokta ve motivasyonla başladığında öğrenci kendini geliştirmeye devam edebilir.
bunun sebebi, öğretilmeye çalışılan konseptin zorluğu ile dilin doğrudan ilgisinin olmasıdır.
programlama konsepti anlatılırken öğrenme eğrisini yükselten bir dil öğretmek gereksizdir. kişinin gelişimi bu sayede hızlanır. bu ödenmesi gereken bir bedeldir.
Python yerine Ruby de öğretilebilir. Problem; palazlanmış bir şirketin kendi ürünleri için geliştirdiği bir platformun ders konusu olmasıdır.
ruby gerek dil kuralları, gerek kullanım alanları olarak akademik eğitime python kadar yatkın değildir. Biyoloji ve kimya sektörleri python üzerinden yürür.
Biyoloji firmasındayım, herşey python
gönderen:Kurumsal bazda muhatap arayışına en iyi şekilde microsoft cevap verdiği ve kurumlar bu eğitim karşılığında linsanslama gibi bir çok konuda ms tarafından destek aldığı için .net öğretilmeye devam edecek.
Büyük firmalar büyük bakım ve destek anlaşmalarıyla risklerinizi azaltmak isterler.
tecrübelerim
gönderen:Bu yalanci bir sektordur ve programcilar yine de destegin cogunu stackoverflow gibi sitelerden ve internetteki yazilardan edinirler. Bu noktada acik kaynakli cozumlerden farki kalmayacaktir.
Stackoverflow gibi programcıların kullandığı kaynaklarla, Microsoft gibi kurumsal destek verdiği söylenen firmalar bir tutulamazlar. Yani programcının kodu stackoverflow dan yardımla geliştiriyor olması durumla alakasızdır.
Okullarda programlama dili değil "programlama" öğretildiği için hangi dil olduğunun bir önemi yoktur.
öğrenciler, düzgün araçlarla programlama alışkanlığı kazanmadığı takdirde, teorik bilgilerini işlevsel hale getiremezler.
ama bu dillerin öğrenme maliyeti başlangıç için oldukça yüksektir ve öğrencilerin motivasyon kaybetmesine neden olur.
C'deki düşük seviye kavramlar ve akışlar üniversiteye kadar programlama görmemiş veya yüksek seviye dillerle görmüş kişiler için "lanet olsun" cümlesine sebep olabilir
Diğer üniversitelerdeki arkadaşlarım
gönderen:eğitim sistemi kökten yanlış olduğu ve değiştirilmediği sürece bunun gibi faydalı dersler asla olmayacaktır.
Bu mevcut durumu değiştirmeyecektir. Diller zamanla öğrenilebilir.Programlama Eğitimindeki en büyük yanlışlardan biri de budur. Neyi değil nasılı öğretmektir esas olan.
Programlama sadece özel sektörde yazılım geliştirmek için öğrenilmiyor. Dillerin öğrenciye katacağı fayda tartışılmalıdır.
bir programlama dilinin öğrenilme amacı iş bulmak olabilse de, üniversitede programlama öğreniyor olmanın amacı "iş bulmak" olmamalıdır. üniversite iş bulma kurumunun şans tabanlı bir alternatifi değildir.
Öğrencilere öğretilen şeyin c# ya da python değil her dile uygulayabilecekleri "programlama" olması gerekir.
eğitimde daha küçük yaşlar hedefleniyorsa flow-based veya block programlama ile başlanılabilir.
http://scratch.mit.edu/ http://puredata.info/
gönderen:bagerakbay
önce öğretmenlerin ve piyasanın elini taşın altına sokup microsoft tekelinden çıkması gerekir ve böylece biraz daha çeşitlilik olur ama bu imkansız gibi birşey malesef. C# ise sadece bir gelenek gibi üst sınıftan alt sınıfa geçen bir dil.
Hali hazırda "bilgisayar sertifikası" eğitimlerinin windows ve office gibi para ile satılan ürünler üzerinden verildiği ve bunun üzerinden sınav yapıldığı bir ülke olduğumuz için, bu özgürlüğün vücut bulduğu yazılım kültürünün çabaları sonuçsuz kalacaktır.
O öğrenci piyasaya girdiğinde şirketlerin %50'den daha fazlası Python değil C# soruyor. Dolayısıyla para nerde ona bakmak lazım.
Serbest piyasa
gönderen: