Bu durum insanların sadece bu ritüelleri uygulayarak topluma karşı görevlerini yerine getirdikleri düşüncesinin oluşmasına, bireyselliğin ve bireysel önemin azalmasına, tek tiplileşmeye sebep olabilir ve genelde de olur. Toplumsallaşmak ve toplum, insanları uyutur ve yutar. Din, askeriye vs.
Aynı anda aynı şarkıyı söylerken mutlu olmak gibi, bunlara benzer toplumsal ritüeller de insanları mutlu eder; kendini bir topluluğa ait hissetmek ve yalnız olmadığını bilmek insanları güçlü olduğuna inandırır. Bunda sorumluluğu azaltmasıyla gelen rahatlık da etkilidir.
Bunun gibi birçok gereksiz toplumsal gelenek veya ritüel vardır ve bunlar toplumsal bilinç oluşturmaya yarar. İbadetlerin topluca yapılması, askeriyede aynı düzende yürümek vs. bunlar grup bilinci oluşturur, yalnızlığı azaltır ve insanın güçlü hissetmesini sağlar.