fikir biriciktir. başka birisine aktarılırken bozunma yaşar. Aktarılan kişi bu fikri tam olarak kavrayamaz ve fikrin üzerinde oynar.
Fikri mülkiyet özellikle şirketlerin tekel gücünü garantiye almak için kullanılır. Üretim bilgisinin tabana yayılmasını da engeller. Siz bir şeyi sonradan yapıyorsanız, fikrinizin biricikliğini kimse umursamaz. Bu yüzden fikri mülkiyet, fikir biricikliğini koruyamaz.
Fikir aktarılırken yaşanan farklılaşmalar (bozunmalar), her zaman bozulmaya işaret etmez. İyileştirmeler de yapabilir. Fikri çıkaran kişi hatalı bile olabilir. Fikri mülkiyet, yaratılacak farklılıklar üzerinden savunulamaz.
Bozunma ile bozulma aynı şey değildir. Aktarılan kişi iyi ya da kötü yapsın farketmez. Fikir o fikir değildir.
Madem fikir aynı fikir değildir, zaten ilk fikre sataşan yoktur, fikri mülkiyete gerek de yoktur.
Şu anki uygulamasıyla aslında var olmamalıdır.
fikir tüm kan atalarınızın zihin ürünlerinin damıtımıdır. onu üretmek milyonlarca yıllık genetik mirasın sizin de üstüne koyarak ilerleteceği bir beceridir. yani evet, fikir şahsidir ve fikir üzerindeki emeğiniz milyonlarca yıl+birkaç nöronun çalışma hızı saniye kadardır. mirasçısı ve sahibisinizdir