bu önerme ilerleme tanımına göre yanlışlanabilir. herkes açısından farklı anlama gelebilecek bir kelime kullanılırken bir referans noktası seçilmelidir. örneğin günlük yaşantıdaki her seçim, zamanda bir ilerlemedir.
Alakasız değil. Zaman içerisinde ilerlemek insanların zorunlu olarak yaptıkları bir fiziksel davranış. Seçim değil, mecburlar. Bir karar halinde karar vermek de seçim, vermemek de. İnsanlar burada da ilerlemeye mecburlar. Sonra çıkıp "Alakasız sonuç" diyorsunuz. Azıcık okuyun ayıp.
bu durumda da, durumsal olarak ilerliyor olursunuz. örneğin öldükten sonra "döner yer misin?" gibi sorulara cevap vermeyi reddedersiniz. her sorulduğunda bunu seçecek olmanız, soranca ilerlemenizi sağlar. ilerlemek sadece zamansal değildir. o halde özele inilmelidir.
Son vererek ilerlemeyi kesmiş olursunuz. İlerlemek sorulara cevap vermek değildir. Sorulara cevap vermek ya da vermemek bir seçimdir.
ilerleme zorunluluktur. kendini imha etmek seçimdir.
"ilerlemek" kelimesinin neyi tanımladığının belirlenmesi gerekir. bunun dışında anlamsız bir genellemeden öteye gidemez.
Zamanda bile ileri-geri kavrami insanlarin yarattigi, bilimsel acidan varolmayan bir kavramdir, ve bu nedenle hareketi ve devamliligi 'geri'den 'ileri'ye giden bir sey olarak yorumlamak bir secenektir.
zaman ölçülebilir. ölçülebilen her şey de kıyaslanabilir. bu durumda zamanda bir noktadan belirli bir süre geçtiğinde, ölçülen herhangi bir noktanın bir öncekinden ileride olduğu açıktır. İnsanların zaman hakkındaki "ileri" ve "geri" tanımları için literatüre bakmadan yorum yapılması yanlıştır.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Zaman http://tr.wikipedia.org/wiki/Zamanda_yolculuk
gönderen: