Güzel olan herşey sağlıksızdır. Örneğin kokoreç.
algıda seçicilik de olabilir. hem isteyip gönül rahatlığı ile tüketilmeyen, hem de istenmeyip yenmesi gereken gıdalar toplamda insana çok görünüyor olabilir. üstelik kokoreç temiz yapılmışsa ne zararı varmış diye sormak isterim (ilgili linkte özel bir zararından bahsedilmiyor).
güzellik görecelidir. örneğin "ananas sağlıklı olduğu halde, tadı kötü değildir." defalarca örnek verilmesi iddiayı kanıtlamaz ancak, aksi bir örnek iddiayı çürütür.
bir şeyin tadının güzel ya da kötü olması, sağlıklı ya da sağlıksız olmasından bağımsız olarak, kişiden kişiye değişir.
et veya alkol gibi besinler sindirilirken açığa çıkan toksik maddeler tatmin edici etki yaratırken bağımlılık da yaratır, güzel geliyor olması bundandır.
et veya alkol tadını sevmeyen insanlar da vardır.
lezzet olgusu toplumsal, çevresel, bireysel etkilere dayanmaktadır.
Sağlıklı ürünler içlerinde yiyeni tatmin edici katkı maddeleri bulundurmadığından sağlıklıdır. Dolayısıyla genelde tatları kötüdür.
yukarıdaki argüman ve önerme genellikle dediği için istisnaların varlığı argümanı çürütmüyor.
Tad alma duygusunu uyarıcı olan gıdalar genellike fazla tuzlu, fazla şekerli veya fazla yağlı gıdalardır. Genelleme yapılacak olursa bu gıdalar daha lezzetlidir.
fazla yağlı, fazla tuzlu ve fazla şekerli besinlerden çoğu insanın midesi bulanır. "yok istemiyorum, çok tatlı, bayıyor, sevmiyorum", "o ne öyle çok tuzlu ya, başımı döndürüyor, sevmiyorum", "çok yağlı ya, iğrenç"
sözlerini sarfeden insanlar, genelleme yapmanızı engeller.
istatistiki safsata. görüşlerini topluma mal etmek.
gönderen:sağlıklı kavramı kişiden kişiye değişebilir. yumurta birisi için alerjik reaksiyon gösterirken, başkası için iyi olabilir.