Eğer Tanrı her şeyi biliyor ise, kötü insanların kötülük yapacağını da biliyordu; ancak yine de onları yarattı. Böylece kötülük yapılmasına olanak sağladı ve daha sonra bu insanları cezalandırdı.
Oysa ki yaratmasaydı; ne kötülük olacak, ne de herhangi bir kimse ceza çekecekti.
Eğer bilmiyor olsaydı tanrı, tanrı olmazdı, olamazdı. geçmişi ve geleceği biliyor ama kullarını cüzi iradeleriyle serbest bırakıyor. biz günahı kaderimizde yazılı olduğu için işlemiyoruz, kendimiz işliyoruz tanrı da ezeli ebedi herşeyi bildiğinden bunları zaten biliyor.
Tanrı her şeyi bildiğine göre herkesi yaratmak yerine herkesi yarattığında ne olcağına bakıp kendisini tatmin ettikten sonra bu kadar yeter diyebilirdi. Biz seçimlerimizi kendimiz yapmıyoruz çünkü nedensellik ilkesi gereği binbangde fizik kuralları oluştuğunda zaten yapacağımız herşey belirlenmişti.
Tanrı insanı kötülük yapacağını bildiği halde yarattı zira o "gizli bir hazineydi, tanınmak istedi" Tanrısallık benliğin en üst noktasıdır. Böyle bir benliği tatmin edecek tek duygu ise kötüye bile kendini tanıtma isteğidir. Bu yüzden Tanrı kötü değil, olsa olsa meraklıdır
Her şeyi bilen bir varlığın merak edeceği bir şey olamaz. Bilinmeyen merak edilebilir.
Onur
Her şeyi bilen kişi olduğunu kimse bilemez çünkü zaten bilmediği şeylerin olduğunu bilmiyordur. Tanrı da belki acaba gerçekten herşeyi biliyor muyum diye uğraşıyordur.
Her şeyi bilmek, her şeyi bildiğini bilmeyi de içerir.
Onur
Öncelikle; Tanrı'nın tek başına hoşnut olmaması ve tanınmak istemesi demek, yarattıklarına ihtiyaç duyması anlamına gelir.
Tatmin olmak (benliğini tatmin etmek) uğruna kötülüğe izin veren (kötüleri bile bile yaratan) bir Tanrı ise, kötüdür.
Her insanın kendi aklında farklı bir tanrı olduğu için bu önermenin bir tanrı tanımına ihtiyacı vardır. Kitaplardaki islam, kitaplardaki hristiyanlık veya komşu kızının aklındaki tanrı fikrine göre gibi belirtilmeliydi.
iyi veya kötü kavramı, Tanrı için geçerli kavramlar değildir. Çünkü tanımları değiştirebilme lüksüne sahiptir. Tüm insanları mazoşist yaratıp, "kendinizi kesin, bu iyi bir şeydir" de diyebilirdi yani. İyi ve kötü'nün tanımları, onları yaratan tarafından keyfi yapıldığı için, yaratıcıya işlemeyebilir
> Çünkü tanımları(iyi veya kötü) değiştirebilme lüksüne sahiptir.
Euthyphron İkilemi: "Ahlaki davranışlar Tanrı tarafından emredildiği için mi ahlakidir, yoksa ahlaki olduğu için mi Tanrı tarafından emredilmiştir?"
İlkine inanıyorsanız dediğiniz elbette mantıklı; ancak ben 2.sinden yanayım.
Kötülüğü yaratan Allah değildir.Karanlığı inceleyemeyiz çünkü karanlık sadece ışığın yokluğudur.Soğukluğu da inceleyemeyiz çünkü soğukluk ısının(sıcaklığın) yokluğudur.Kötülük ise sadece iyiliğin yokluğudur.Allah kötü değildir.Sadece insanlar iyi olamadıkları için geriye kötülük kalmıştır.
> Kötülüğü yaratan Allah değildir.
Kötülüğü yaratan o değildir; ama yarattığı insanın kötü olduğunu/kötülük yapacağını bildiği halde, o insanı yaratan, bu yüzden kötülük yapılmasının önünü açan Tanrı'dır.
Aynı şeyleri daha önce de yazdım; ve sürekli tekrarlıyorum. :)