Et yemenin doğrudan neden olduğu bir kötülük yoktur.
Et yeme eylemi ahlaki olarak kötü olma özelliğini barındırmaz. Et yeme eyleminden bunun ahlaki olarak yanlış olduğu sonucunu çıkarmak ya Hume's Guillotine'e ya da hidden premise (Kötülüğün ölçütünün belli olduğunu varsayıp bunu saklama) safsatasına takılır.
Bu, et ürünleri üretilirken kullanılan yöntemlerin ahlaken yanlış olmadığı anlamına gelmez.
Bunu bir de danaya sormak lazımdır. Olmadı kuzuya, koyuna, tavuğa, horoza...
ölüyorlar efendim. safsata olarak işaretleneceğini bile bile yazdım. üstelik gayet güzel et de tüketmekteyim ama bu konuda vicdanımı rahatlatmak yerine gerçeği kabullenmek gerek, özünde çok da iyi insanlar değiliz. hani et yemeden yapanlar çok mu iyi? onlar da değil, iyilerse bile sağlıklı değiller.
hayvan oldukları ve bizimle ortak bir yapıyı en azından paylaştıkları bilinen canlıların, "ahlak" kavramlarının olup olmadığına dair kanıt bulunamayabilir, ama bundan şüphelenmek rasyonel bir sebeptir ve sonuçla alakalıdır. nitekim "ahlak", topluma göre olduğu gibi, ırka ve türe göre de değişebilir.
İnsan yapısı gereği et yemek için uygun dişler veya sindirim sistemine sahip değildir. Ancak eti ısıtma gibi belirli metodlar ile eti tüketebileceğimiz bir besine çevirebiliyoruz. Ama güzel yani, ahlakıma göre yemelik bence.
Dr. Ender Saraç - Ayurveda
gönderen:İnsan omnivor bir canlı olduğu için vücut yapısı ne tam olarak et yemeye ne de tam olarak bitkisel beslenmeye adapte olmuştur. Eti diğer canlılarla aynı şekilde tüketmiyor olmamız doğamızın et yemeye aykırı olduğu anlamına gelmez. Biyolojik evrim teknolojik evrimle paraleldir.